Görme Engelliler
T.C. Mİllî Eğİtİm BakanlIğI
DÜZCE / MERKEZ - Düzce Özel Eğitim Uygulama Merkezi I. Kademe

2 Nisan Otizm Farkındalık Günü

Dünya Otizm Farkındalık günü
2 Nisan Dünya Otizm Farkındalık Günü nedeniyle hazırlanan programda otistik çocukların ne kadar özel olduğu gündeme getirildi.
Tarih:02.04.2012
 
 

 

 

Düzce Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi tarafından Cumhuriyet Anadolu Lisesi konferans salonunda düzenlenen programa Düzce Valisi Vasip Şahin, Vali Yardımcısı Erdoğan Ülker, Düzce İl Milli Eğitim Müdürü Murat Yazıcı, davetliler, öğrenci ve veliler katıldı.

 

Otizm Farkındalığa dikkat çekmek için hazırlanan programda konuşan Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi Müdürü Osman Özcan, “Bugün burada öğrencilerimizin sahneleyeceği bir program olmasını çok isterdik. Ama bugünkü programımız biraz daha farklı olacak. Bizim çocuklarımız daha özeller. Birçok üstün yetenekleri olmasına rağmen, her zaman yeteneklerini sergileyemeyebiliyorlar. Zor şartlarda 16 dakikalık bir çekim için ciddi uğraşlar verdik. Zaman zaman yüz yüze çekim yapamadığımızda, öğrencimizi aynaya baktırarak arkadan çekim yaptık” dedi.

 

Otizm programları ile farkındalıklarını arttırmaya çalıştıklarını kaydeden?Özcan, otistik çocuklar ile ailelerinin yaşadığı zorluklardan bahsetti. Özcan, onlar için sevgi ve anlayış beklediklerini belirten Özcan şöyle konuştu: “Sizlere büyük bir gösteri sunmaktan öte, farkında olmanızı sunmak için bu programı tertip ettik. Bu gün bizim için çok kolay olan şeyler, otistik bireyler için kolay olmayabiliyor. Günlük hayatta eksikliklerin nelere bağlı olduğunun bile farkında olmadan rutin olarak yapmış olduğumuz birçok davranış otistik bireyler için çok zor olabiliyor. Bazıları için bir harfi söyleyebilmek, bazıları için diş fırçalamak bile gurur verici olabiliyor. Çocuklarımız derslerde öğretmenlerinin gözetiminde, dinlenme aralarında da velilerinin gözetimindedirler. Gözetim dışı bırakılmaları söz konusu olmadığı gibi şu aşamada kendi başına hayatlarını idame ettirememektedirler. Bu nedenle de velilerimiz her gün çocuklarımızla birlikte günlerini okulda geçirmek zorunda kalabiliyor. Bu durum onların sosyal hayatlarını ciddi manada etkiliyor. Dolayısıyla otistik çocukları olan ailelerin durumları hiçte kolay değildir. Bu nedenle göstereceğiniz sevgi ve anlayış, onların hayatlarını kolaylaştıracaktır.”

 

Otistik çocuklar eğitim merkezi olarak, çocukların hayatlarını kolaylaştırabilmek adına çalışmalar yaptıklarını ifade eden Özcan, öğrenciler için insanüstü gayretle çalışan tüm öğretmenlere, çalışanlara, velilere ve programa katılanlara teşekkür etti.

 

Özcan´ın konuşmasının ardından Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi tarafından hazırlanan 16 dakikalık film izlendi. Otistik Çocuklar Eğitim Merkezi ve İş Eğitim Merkezi öğrencilerinden Mehmet Ali Yıldırım davetlilere rakamlarla ilgili yeteneğini sunma fırsatı buldu. Vali Vasip Şahin´in sorusunu doğru yanıtlayan Yıldırım, daha sonra Vali´nin doğum gününü şarkı söyleyerek kutladı.

Yayın: 2012-04-02 - Güncelleme: 2015-01-21 09:11:13 - Görüntülenme: 575